SYFILIS

Syfilis je pohlavne prenosná choroba. Infekciu vyvoláva baktéria Treponema pallidum.
SYFILISOM  SA MOŽNO NAKAZIŤ:

 • Pohlavným stykom alebo sexuálnym stykom (medzi mužmi a ženami, ako aj medzi ženami navzájom, aj medzi mužmi navzájom)
 • Kontaminovanými (znečistenými) predmetmi, ktoré používa chorý na syfilis v čase, keď sa z jeho tela baktéria vylučuje (zubnými kefkami, príbormi, riadom,  uterákmi, oblečením a pod.)
 • Z nakazenej matky na plod počas tehotenstva  (vrodený syfilis).

Choroba sa prenáša z človeka na človeka slinami, semenom, vaginálnym výtokom, krvou, chorou kožou.
Syfilis môže byť vrodený alebo získaný. Väčšina nakazených ľudí má získaný syfilis. Keď sa ochorenie včas rozpozná dá  sa úplne vyliečiť. Neliečený syfilis však vedie až k smrti.

VRODENÝ SYFILIS sa môže preniesť z matky na plod počas tehotenstva. Ak sa tehotná žena nakazená syfilisom nelieči môže sa jej narodiť choré alebo mŕtve dieťa alebo dôjde k predčasnému potratu. Štvrtina nakazených detí sa rodí mŕtvych alebo umiera krátko po narodení. Až polovici  neliečených žien so syfilisom sa rodia deti nakazené syfilisom. Takéto deti majú vážne poškodené srdce, mozog a oči.

ZÍSKANÝ SYFILIS prebieha v  troch hlavných štádiách:

 • PRVÉ ŠTÁDIUM V mieste, kde vnikla do tela baktéria spôsobujúca syfilis vzniká nebolestivá, hladká a vypuklá vyrážka – tvrdý nebolestivý vred. Miestom vniknutia infekcie je najčastejšie penis, vonkajšie časti ženskej vagíny, vnútorné časti vagíny, okolie pohlavných orgánov, ústa alebo konečník. Do týždňa od vniknutia infekcie sa objavuje nebolestivé zdurenie lymfatických uzlín v blízkosti miesta vniknutia nákazy. Môžu, no nemusia sa objaviť ďalšie príznaky: slabosť, únava, zvýšenie teploty, bolesti: svalov, kostí, hlavy. Žena, ktorá je tehotná, môže syfilis preniesť na plod  aj na svoje dieťa pri pôrode.
 • DRUHÉ ŠTÁDIUM – Typické pre toto štádium syfilisu je zdurenie lymfatických uzlín na niektorých častiach tela (napr. na vnútornej strane rúk, spodku chodidiel, hrudníku, bruchu), na celom tele sa objavujú  vyrážky, fľaky na koži a na sliznici v ústach. Syfilis spôsobuje ochorenie aj iných orgánov (zápal kostí, zápal oka a iné). Dochádza k vypadávanie vlasov, stráca sa pigment – dochádza k zosvetleniu pokožky. V okolí genitálií sa tvoria veľké ploské alebo vypuklé sivobiele škvrny až otvorené ložiská. Otvorené ložiská (rozpadajúce sa vredy) sú vysoko infekčné. V tomto štádiu sa môže už objaviť aj horúčka, únava, bolesti hrdla a strata chuti do jedla.
 • TRETIE ŠTÁDIUM -V tomto štádiu sa u chorých na syfilis objavuje poškodenie srdca a ciev, poškodenie kože, kostí a kĺbov. Postihnutý je aj mozog a nervová sústava, čo často neskôr vedie k neurologickému zlyhaniu až demencii (strata pamäte, zmätenosť, nervozita, porucha schopnosti vyjadrovať myšlienky a pod.). V konečnom štádiu syfilisu človek slepne, stráca všetky reflexy, trpí únikom moču a stolice, je úplne dementný. Ochorenie končí smrťou.

ŠÍRENIE SYFILISU  UMOŽŇUJE TOTO RIZIKOVÉ SPRÁVANIE:

 • Príležitostný, náhodný NECHRÁNENÝ POHLAVNÝ STYK s partnerom (bez kondómu), ktorého zdravotný stav a predchádzajúce sexuálne správanie  nám nie je známe. Človek sa môže rovnako nakaziť pri vaginálnom, análnom alebo orálnom styku.
 • Pri častomSTRIEDANÍ SEXUÁLNYCH PARTNEROV
 • PROSTITÚCIA
 • SEX BEZ OCHRANY (bez kondómu), ktoré umožňujú priamy kontakt a zároveň aj poškodenie slizníc. Človek sa môže nakaziť cez pohlavné  orgány, konečník, ústa.
 • Injekčné užívanie drog–  podávanie drog použitou ihlou, striekačkou alebo použitím spoločného roztoku drogy s  iným človekom.
 • Tetovaniealebo prepichovanie kože (piercing) s použitím ihiel a predmetov, ktoré neboli pred poranením kože sterilné.

  AKO SA CHRÁNIŤ PRED SYFILISOM A INOU POHLAVNOU  INFEKCIOU?

  • NAJISTEJŠIA OCHRANA JE SEX  S OSOBOU, KTOREJ ZDRAVOTNÝ STAV JE PARTNEROVI ZNÁMY.  
  • NAJLEPŠOU PREVENCIOU a súčasne aj ochranou je vzťah dvoch ľudí založený na vzájomnej VERNOSTI.
  • V prípade striedania sexuálnych partnerov je potrebné dodržiavaťzásady bezpečného sexu:
   • používať prezervatív (kondóm)
   • používať menej rizikové sexuálne praktiky, pri ktorých nedôjde k vniknutiu semena, pošvovej tekutiny alebo krvi do tela alebo na sliznice pohlavných orgánov, či úst partnera.
  • V prípade vnútro-žilového užívania drogpoužívať vlastnú ihlu, striekačku a roztok drogy. Normálne je drogy neužívať !!!
  • Treba poznať zdravotný stav seba i svojho  partnera, najlepšie ešte pred sexuálnym stykom. Čím skôr človek zistí, že je nakazený syfilisom, tým skôr môže vyhľadať odborníka a vyliečiť sa.

Syfilis – leták na stiahnutie ( PDF )
Syfilis – leták v Rómštine – O syfilis hino pohlavno prenosno nasvaľiben oda hini ajsi infekcia kaj vičinel avri o bakterii andalo teštos.( PDF )