SVETOVÝ DEŇ ÚSTNEHO ZDRAVIA – 20. marec 2017

Ústne zdravie predstavuje zdravé zuby a okolité tkanivá, zuby bez zubného kazu a zdravé ďasná a parodont. Zubný kaz, zápal ďasien a parodontu predstavujú najčastejšie sa vyskytujúce chronické infekčné ochorenia ľudského organizmu. S prevenciou je potrebné začať u detí už od narodenia. Základom je ústna hygiena – odstraňovanie bakteriálneho povlaku ako hlavnej príčiny týchto ochorení. Heslo svetového dňa pre rok 2017 – „Rob správne rozhodnutia v starostlivosti o svoje ústa“. V súvislosti s týmto dňom realizujeme na RÚVZ so sídlom v Trebišove v rámci propagácie Svetového dňa ústneho zdravia sprievodné aktivity v školách a školských zariadeniach.

Svetová organizácia zubných lekárov – FDI vyhlásila 20. Marec za Svetový deň ústneho zdravia.
Ústne zdravie predstavuje zdravé zuby a okolité tkanivá, zuby bez zubného kazu a zdravé ďasná a parodont. Zubný kaz, zápal ďasien a parodontu predstavujú najčastejšie sa vyskytujúce chronické infekčné ochorenia ľudského organizmu.

Heslo pre rok 2017 – „ Rob správne rozhodnutia v starostlivosti o svoje ústa“.

S prevenciou je potrebné začať u detí už od narodenia. Základom je ústna hygiena – odstraňovanie bakteriálneho povlaku ako hlavnej príčiny týchto ochorení. Zubný kaz a ochorenia parodontu predstavujú chronické neprenosné infekčné ochorenia, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie a spôsobujú ochorenia iných orgánov ľudského tela, napr. infekcie srdca, obličiek, ale sú aj príčinou rizikovej gravidity spojenej s predčasným pôrodom a nízkou hmotnosťou novorodenca. Neliečený zubný kaz spôsobuje bolesť a infekcie, čo môže viesť k problémom s jedením, rozprávaním a pod.

Zubnému kazu môžeme predchádzať:
1. znížením množstva cukru v jedle, a najmä znížením frekvencie jeho príjmu,
2. odstránením baktérií zo zubov
3. používaním prípravkov s obsahom fluóru
4. zdravou výživou

V súvislosti s týmto dňom realizujeme na RÚVZ so sídlom v Trebišove v rámci propagácie Svetového dňa ústneho zdravia sprievodné aktivity v školách a školských zariadeniach.